Urządzenie

Piec elektrodowy to urządzenie grzewcze zasilane prądem elektrycznym o niespotykanej efektywności.

Jego sekret tkwi w prostocie, ale i pomysłowości. Serce urządzenia bazuje na rozwiązaniach stosowanym m.in. w przemyśle. Gdzie zużycie energii jest ogromne i konstruktorzy podejmują wiele działań, aby je ograniczyć.

Dodatkowo przy współpracy z naukowcami Politechniki Śląskiej opracowano szereg drobnych sprytnych patentów. Powodują one, że tzw. sprawność wytwarzania ciepła jest absolutnie najwyższa na rynku. Dzięki temu ECO POWER to prawdziwa Rewolucja.

Zobacz instrukcję obsługi dla użytkownika oraz instalatora

2

JAK TANIO OGRZAĆ DOM

Przy aktualnych zmianach cen energii dla obniżenia kosztów ogrzewania polecamy i namawiamy do uwzględnienia w naszym systemie grzewczym dwóch elementów:

  • zainstalowanie bufora ciepła,
  • zmianę taryfy u dostawcy na taryfę G12W (raz w roku możemy tego dokonać bezpłatnie).

Przy takim rozwiązaniu możliwe jest obniżenie kosztów o połowę (cena 1 kWh to ok. 0,28 zł w zależności od dostawcy, przy normalnej taryfa G11 cena 1 kWh to ok. 0,60 zł).

Bufor to nic innego jak magazyn ciepła. Kluczem jest w tym przypadku przejście na dwustrefową taryfę opłat za prąd. Taryfa o nazwie G12W dzieli dobę na dwie strefy tzw.:

  • „nocną” – obowiązującą w godzinach 22:00 do 6:00 oraz od 13:00 do 15:00, gdzie cena 1kWh to ok. 0,28zł
  • „dzienną” – obowiązującą w pozostałych godzinach, gdzie cena prądu wynosi ok. 0,60 zł/kWh oraz dodatkowo przez cały weekend i ustawowe święta ok. 0,28 zł/1kWh.

Dzięki taryfie G12W ciepło zmagazynowane w buforze i zakupione w „tanim” okresie, można wykorzystać w czasie „drogiej” taryfy.

Przykład:

Jako przykład przedstawiamy zastosowany bufor o pojemności 500 l, w budynku o powierzchni 130 m2, rok budowy 2008, ocieplenie – styropian 10 cm. W przykładowym rozwiązaniu zastosowano kocioł ECO POWER o mocy 18kW.

Jaki jest koszt ogrzewania tego budynku?

Przy temperaturze zewnętrznej -4 noc +3 dzień – to średnie temperatury z grudnia 2019 i styczeń 2020 do połowy lutego zużycie śr. 58 kWh/doba x 30 dni = 1740kWh/miesiąc x 0,28zł = koszt 487zł/miesiąc przy ustawionej temperaturze w pomieszczeniach 21,5 st.C.

W tym przykładzie automat załącza grzałki w buforze we właściwych godzinach i grzeje go do 85 st.C, przy mocy kotła ECO POWER o mocy 18 kW. Taka moc jest konieczna dla „załadowanie” bufora w dziennym cyklu „taniej” taryfy. Wystarczy ok. 1 godziny by podgrzać bufor 500 L z 50 st.C do 85 st.C. Musimy założyć, że pomiędzy godz.13.00 a 15.00 również dom ogrzewany jest z bufora, tym samym kocioł o mocy 18kW jest wystarczający i konieczny. Bufor wystarczy nam na siedem godzin przerwy w grzaniu tj. od 6:00 do 13:00 i od godz.15:00 do 22:00.

Dla uzyskania wysokiej sprawności bufor należy grzać do temperatury 85 st.C. Niby to oczywiste, ale zdarzają się osoby, które najpierw instalują bufor, a potem boją się go zagrzać bardziej niż do 50 st.C. Bo gorący to i straty do otoczenia duże. Nic bardziej mylnego! Bufor ciepła w założeniu musi być grzany do jak najwyższych temperatur. Jest on wyposażony w odpowiednią izolację, aby straty postojowe w zestawieniu z zyskami były znikome.

Zalety grzania Kotłem Elektrodowym Eco Power:

Proste, skuteczne i bezobsługowe, o niskim koszcie eksploatacji. W porównaniu do pompy ciepła urządzenie to jest bardzo proste i o niskim koszcie inwestycji. Wymagania to zasilanie trójfazowe i odpowiednia moc przyłączeniowa. Nie trzeba mieć przyłącza gazowego, nie trzeba budować kotłowni ani komina, urządzenie jest całkowicie bezobsługowe i czyste.

WZGLĘDNIE TANIE GRZANIE – przy obecnej możliwości zmiany dostawcy energii elektrycznej można wyszukać takiego, który oferuje najlepsze warunki dla grzejących prądem, tak by zbliżyć się do ok. 0,28zł/kWh. Porównanie do powietrznej pompy ciepła jest trudne z uwagi na jej zmienną efektywność pracy (COP), ale średniorocznie można przyjąć COP w granicach 2 – 3, więc koszt 1kWh z pompy ciepła to 0,20-0,30zł (gdy PC pracuje w taryfie dziennej z 0,60zł/kWh). Nawet zakładając optymistycznie 30% niższy koszt grzania powietrzną pompą ciepła, gdy roczny rachunek za ogrzewanie w nowym domu wynosi ok. 1000zł, to zwrot kosztu jej zakupu potrwa kilkanaście lat. Najlepiej takie ogrzewanie sprawdzi się w świetnie zaizolowanych nowych domach ogrzewanych wyłącznie instalacją podłogową, która do zasilania wymaga wody o niskiej temperaturze w porównaniu z klasyczną instalacją grzejnikami.

SZEROKO DOSTĘPNE – to świetna alternatywa dla gazu ziemnego. Przyłącze elektryczne jest o wiele szerzej dostępne niż przyłącze gazowe. Skoro to takie proste, tanie i dobre, to czemu pierwszy raz o tym słyszysz? Po prostu sprzedawcy pomp ciepła i pieców gazowych mają lepszy budżet na marketing, a bufor ciepła ogólnie jest mało atrakcyjny w czasach komputerków, wiatraczków i wodotrysków, bo jest taki  “analogowy”.